دامنه (دامین) چیست ؟

دامنه (دامین) چیست؟

وقتی که شما تصمیم به طراحی سایت می‌گیرید، یکی از اولین کلمه‌هایی که به گوشتان خواهد خورد، دامنه است (دامنه در ایران به اسم دامین یا دومِین هم شناخته می‌شود.) و اینجاست که از خود می‌پرسید منظور از دامنه چیست؟

دامنه (Domain) که با تلفظ دامین بکار برده می‌شود در لغت به معنی «محدوده» می‌باشد و در اینترنت به نامی اختصاصی گفته می‌شود که هر وب‌سایت به خود می‌گیرد، مانند: “Google.com”.

اجزای دامنه چیست ؟

معمولا دامنه سایت، آدرسی است که به یک سایت اختصاص داده می شود. هر دامنه دارای بخش های مختلفی است.

WWW.A.B.C

WWW که بخش همگانی برای همه دامین هاست.

A در حقیقت نامه دامنه است که به صورت مجزا برای هر سایت به صورت انحصاری لحاظ می شود. مثلا بخش A برای وب سایت کیمیا ارتباط دانا، ked است.

B: در قسمت B معمولا بخشی ارائه می شودکه به حوزه کاری و دسته بندی خاصی از حوزه فعالیت لحاظ می شود. مثلا در آدرس www.ked.co.ir، عبارت co بیانگر شرکت و مخفف کلمه company می باشد.

و اما بخش c که مربوط به کشور و محل و گاهی حوزه ها به صورت گسترده لحاظ می شود. مثلا ir  بیانگر سایت های ایرانی است.

نیازمندی های قبل از خرید دامنه چیست؟

قبل از این که دامنه سایت خود را خریداری کنید، لازم است که :

موضوع دامنه و سایت را مشخص کرده باشید.
عنوان و نام دامنه متناسب با کارکرد سایت خود انتخاب کنید. ( از قبل موجود بودن دامنه را تست کنید )
هاست برای ثبت دامنه خریداری کرده باشید.
وقتی که دامنه خریداری شد، لازم است که نیم سرور ها را به آدرس دامنه، در بخش مدیریت دامنه ها، اضافه کنید.

نحوه-ثبت-دامنه-دات-آی-آر

نحوه ثبت دامنه ایرانی چگونه است؟

برای ثبت دامنه IR می توانید از ۲ روش استفاده کنید :

ثبت مستقیم در ایرنیک : شما می توانید با مراجعه به آدرس سایت nic.ir و عضو شدن در این سایت دامنه خود را مستقیم ثبت کنید. ثبت دامنه مستقیم در ایرنیک هزینه زیادی دارد و برای یک دامنه ۱ ساله باید ۱۴۴۰۰ تومان پرداخت کنید.

ثبت دامنه توسط نمایندگان یا زیر نمایندگان ایرنیک :

ثبت دامنه توسط نمایندگان ایرنیک هزینه کمتری دارد. معمولا نمایندگان با توجه به خرید تعداد زیادی دامنه می توانند دامنه های مشتریان را ارزان تر ثبت کنند. قیمت ثبت دامنه توسط نمایندگان معمولا از ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان می باشد. معمولا نمایندگان پشتیبانی بسیار بهتری نسبت به ایرنیک دارند و سعی می کنند کاربر را راهنمایی کنند که چطور دامنه خود را به سرویس مورد نیاز خود وصل کنند. به همین دلیل پیشنهاد می شود دامنه IR از نمایندگان ایرنیک خریداری شوند.

نکاتی در مورد ثبت دامنه

توجه داشته باشید :

۱.در صورت خرید از نمایندگان ایرنیک صاحب امتیاز دامنه تغییر نمی کند و به نام مشتری ثبت می شود نمایندگان فقط دامنه را برای مشتری در ایرنیک پرداخت می کنند.

۲.از نمایندگانی خرید کنید که دامنه را به نام مشتری ثبت می کنند. متاسفانه برخی از زیر نمایندگان دامنه را به نام خود ثبت می کنند که این کار مشکلات قانونی زیادی را ایجاد می کند.

برخی از هاستینگ ها مانند رونیا سرور حتی می توانند دامنه شما را آنلاین ثبت کنند. با استفاده از این امکان شما می توانید در هر ساعتی دامنه خود را آنلاین ثبت یا تمدید کنید.